Μαζί σπάμε τη σιωπή 2023
Γενικά Δράσεις Κοινωνικές δράσεις Πολιτιστικές δράσεις

ΜΑΖΙ ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ

Παρουσιάστηκε το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου σε εκδήλωση που διοργανώθηκε στην κεντρική αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών από το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Σερρών σε συνεργασία με την Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δήμου Σερρών και το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών η καλλιτεχνική δημιουργία μαθητών κι εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Πεντάπολης στο πλαίσιο της συμμετοχής στη δράση ευαισθητοποίησης κατά της βίας έναντι των γυναικών «Μαζί Σπάμε τη Σιωπή». Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε δράση μετά από το κάλεσμα για συμμετοχή από το ¨Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών” της Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας του Δήμου Σερρών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Λυκείου ευαισθητοποιήθηκαν και συμμετείχαν στη δημιουργία “Δυναμικών Εικόνων” με θέμα τη βία στην προσωπική και επαγγελματική ζωή. Το παραγόμενο βίντεο ήταν αποτέλεσμα συλλογικής δουλειάς και έμπνευσης των υπεύθυνων καθηγητριών, κας Τσιαούση Ν., κας. Μπότσιου Β. και κας Μπαγανά Θ., των μαθητών που συμμετείχαν, του μαθητή Μπαμπλά Κωνσταντίνου που έκανε την ψηφιοποίηση και την παρουσίαση στο ΔΗΠΕΘΕ μαζί με τη Λιούσα Βασιλική. Η πρωτότυπη μουσική που επένδυσε την παρουσίαση είναι μία σύνθεση του Λάζαρου Ματσουλιάδη.

Το εκπληκτικό βίντεο της ομάδας του σχολείου: