1712908609202
Γενικά Δράσεις Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα Πολιτιστικές δράσεις

1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη

Το Γενικό Λύκειο Πεντάπολης συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη, στους χώρους του Ζωγράφειου Εκπαιδευτηρίου, αποτυπώνοντας, για μια ακόμη φορά, την ταυτότητα ενός σχολείου ανοικτού στις εκπαιδευτικές προκλήσεις και παιδαγωγικά προσανατολισμένου στην αποκόμιση διδακτικών εμπειριών που καθιστούν τους μαθητές μας πλουσιότερους γνωστικά, πνευματικά και ηθικά.

Η μετακίνηση προέβλεπε 4 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο στην περιοχή Laleli στην παλιά Πόλη και εξορμήσεις – ξεναγήσεις σε χώρους ιστορικού και θρησκευτικού ενδιαφέροντος. Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στα χρώματα και στα αρώματα μιας Πόλης αριστοκρατικής με έντονο ανατολίτικο κλίμα.

1712906781986

Επισκεφτήκαμε τους Ιερούς Ναούς της Παναγίας της Μπαλιουκλιώτισσας, της Παναγίας της Βλαχέρνας- όπου και κατανυκτικά οι μαθητές έψαλαν τον Ακάθιστο Ύμνο – στην Αγία Τριάδα στο Πέραν, στα Εισόδια της Θεοτόκου και στον Καθολικό Ναό της περιοχής Beyoglou.

1712907117790

Την Παρασκευή 5 Απριλίου είχαμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε τον Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι και να παρακολουθήσουμε τα Γ΄Χαιρονύμφια, όπου, κατόπιν, δεχτήκαμε την ευλογία και τα ατομικά δώρα του Πατριάρχη Βαρθολομαίου στους μαθητές του σχολείου μας ( από έναν σταυρό ). Είχαμε, επίσης, τη χαρά να ακούσουμε εντός του ιερού χώρου τις ευχαριστίες της Παναγιότητάς Του προς το Λύκειο Πεντάπολης για τα δώρα που οι μαθητές μας και οι οικογένειές τους ταπεινά  προσέφεραν.

IMG a026ac7e1025e82845eb2744e8e047f0 V 2

Το Σάββατο 6 Απριλίου επισκεφτήκαμε το Ζωγράφειο, περιηγηθήκαμε στις αίθουσες του ιστορικού σχολείου στο πλαίσιο του Συνεδρίου και, ακολούθως, περπατώντας όλη τη λεωφόρο Ιστικλάλ, περάσαμε τον Γαλατά και επιβιβαστήκαμε σε πλοιάριο για μια μίνι κρουαζιέρα στον πανέμορφο Βόσπορο κάτω από έναν λαμπερό ήλιο που έκανε την εικόνα της Βασιλεύουσας από τη θάλασσα μαγική.

1712907794531

Την Κυριακή 7 Απριλίου περάσαμε στην ασιατική ακτή από την κρεμαστή γέφυρα, φτάσαμε στο Καντίκιοι – την Χαλκηδόνα ή Χώρα  των τυφλών – όπου πήραμε καράβι για τα Πριγκηπόνησα. Επισκεφτήκαμε τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, καθίσαμε στα ξύλινα παλαιά έδρανα – θρανία και ανάψαμε κερί στον Ναό της Αγίας Τριάδας.

1712908073127

Δεύτερη στάση στην Πρίγκηπο για βόλτες και παγωτό σε ένα περιβάλλον γεμάτο ζωή και λουλούδια.

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου, προτού αποχαιρετήσουμε την Πόλη, επισκεφτήκαμε την Αγια – Σοφιά – το τμήμα του γυναικωνίτη, τουλάχιστον, που είναι προσπελάσιμο ως μουσειακός χώρος, γιατί, πλέον, το Μνημείο της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς λειτουργεί ως τζαμί.

1712908609202

Περπατήσαμε, επίσης, στον Ιππόδρομο και στην περιοχή του Μπλε Τζαμιού.

1712908609084

Γυρίσαμε στο σχολείο μας λίγο καλύτεροι ως άνθρωποι, ευγνώμονες και προβληματισμένοι για όσα θαυμαστά ακούσαμε, είδαμε, αγγίξαμε, νιώσαμε. Η πρώτη επίσκεψη στην Πόλη για τους μαθητές μας είναι μια εμπειρία ζωής που θα μας ενώνει για πάντα – καθηγητές και μαθητές –  αποτελώντας σημείο αναφοράς ευτυχισμένων σχολικών χρόνων.

IMG 749b950c053d44bf8ce7a876dedf7261 V